GEAR 10k RESULTS and PHOTOS

- - -

Tadele Geremew – Wins GEAR 2013 in a time of 30:47

2nd

2nd: Mathew Almond from Kettering, representing Birchfield Harriers

3rd

3rd: Steve Robinson from Brandon representing Saint Edmund Pacers

Incredible sight of 1700 runners stretching back down the quay.

Incredible sight of 1700 runners stretching back down the quay.

Sambas Dancers

King’s Lynn Samba Band spur the runners on their way.

Winner of the Womans

Winner of the Womans: Faye Fullerton from Hornchurch representing Havering Mayesbrook AC

2nd in the Womans

2nd in the Womans: Nicole Roberts from Kettering representing Birchfield Harriers

3rd in the Womans

3rd in the Womans: Nicola Rogers from Colchester representing Run Evolve

Fastest Over 40

Fastest Over 40

Photos: Alan T Shearer and John Beck

VIDEOS ~ GEAR 10k Run

First 100

1 30:45.5 Tadele Geremew Elswick Harriers Male Senior 1 30:45.5
2 31:36.6 Mathew Almond Birchfield Harriers Male Senior 1544 31:36.6
3 31:59.5 Steve Robinson Saint Edmund Pacers Male Senior 1012 31:59.5
4 32:20.8 Sullivan Smith Cambridge & Coleridge AC Male Senior 5 32:20.8
5 32:29.4 Ashley Sabin Leicester Coritanian AC Male Senior 1352 32:29.4
6 32:44.9 John Pike Newham & Essex Beagles AC Male Senior 1303 32:44.5
7 32:53.3 Andrew Inskip Bedford & County AC Male Senior 811 32:53.3
8 32:57.8 Paul Holley Newmarket Joggers MV40 1788 32:57.8
9 33:22.7 Tom Bracegirdle Muddy Mucky Munkeys Male Senior 645 33:21.7
10 33:28.7 Stu Huntington City Of Norwich AC Male Senior 1810 33:28.7
11 33:47.4 John Battrick Male Senior 1791 33:47.4
12 33:55.1 Jack Bowden Cambridge & Coleridge AC Male Senior 1453 33:54.8
13 34:13.1 Mark Grubb Norfolk Gazelles AC Male Senior 925 34:13.1
14 34:20.9 James Cordwell Victoria Park Harriers and Tower Hamlets AC Male Senior 1438 34:20.9
15 34:30.3 Stuart Nelson Wellingborough & District AC Male Senior 1136 34:29.9
16 34:39.2 James Oneill Ryston Runners Male Senior 1424 34:39.2
17 34:49.0 Chris Merrylees North Norfolk Beach Runners Male Senior 1658 34:48.2
18 34:55.9 Jonathan Laybourn West Norfolk AC Male Senior 436 34:54.6
19 34:57.8 Michael Eccles Norfolk Gazelles AC Male Senior 1296 34:56.8
20 34:59.2 John Uff Huntingdonshire AC Male Senior 187 34:58.0
21 35:05.0 Lee Martin Springfield Striders RC MV40 1695 35:04.7
22 35:06.8 Gary Wilberforce Ely Runners Male Senior 315 35:05.6
23 35:14.8 Faye Fullerton Havering Mayesbrook AC Female Senior 1144 35:14.0
24 35:24.2 Michael Bridgeland Chelmsford AC MV50 1650 35:24.2
25 35:32.3 James Senior City Of Norwich AC Male Senior 1796 35:32.2
26 35:35.1 Mark Thompson Great Yarmouth Road Runners Male Senior 1069 35:35.1
27 35:57.6 Nicole Roberts Birchfield Harriers Female Senior 914 35:57.4
28 36:04.9 Iain Wood Cambridge & Coleridge AC Male Senior 1079 36:03.6
29 36:11.6 Andrew Larrington 4Life Triathlon Club Male Senior 1593 36:11.4
30 36:11.8 John Oakes Cambridge & Coleridge AC MV50 1124 36:09.6
31 36:24.0 Simon Mead Ramsey Road Runners MV40 1525 36:22.0
32 36:30.0 Adam Bamford City Of Norwich AC Male Senior 1103 36:27.2
33 36:30.2 Adam Matthews Ryston Runners Male Junior 1335 36:28.5
34 36:34.8 Stephen Pettit Ely Runners MV40 224 36:32.3
35 36:44.8 Michal Wegrzyn Male Senior 1645 36:43.8
36 36:47.7 Jack Trow Male Junior 1617 36:46.9
37 36:48.6 Robin Parker West Norfolk AC MV40 1477 36:47.0
38 36:50.3 Andrew Terry Wymondham AC MV40 937 36:46.7
39 36:52.2 Stuart Clarke Male Senior 1528 36:50.4
40 36:54.1 Nicola Rogers Run Evolve Female Senior 971 36:53.3
41 36:57.2 Chris Mooney Nene Valley Harriers MV40 1768 36:55.8
42 36:59.4 Che Plant Ryston Runners Male Senior 1439 36:56.7
43 37:12.3 Philippa Taylor Nene Valley Harriers FV40 854 37:11.1
44 37:16.4 Joseph Kirton Thetford AC Male Junior 883 37:15.5
45 37:20.3 Justin Kinsey Ryston Runners Male Senior 1018 37:17.5
46 37:31.0 Roger Holliday BRJ Run and Tri MV40 1198 37:28.9
47 37:34.9 Samuel James Sleaford Striders AC Male Junior 1108 37:31.6
48 37:37.3 Matthew Wortley Ryston Runners Male Senior 1731 37:34.4
49 37:39.2 Paul Lyon Lowestoft Road Runners Male Senior 819 37:39.2
50 37:39.6 Iwan Walters ANN*S-ARMY Male Senior 223 37:32.5
51 37:40.5 Bryony Proctor Aldershot Farnham & District Female Senior 1106 37:40.5
52 37:42.8 David Howard Male Senior 768 37:40.7
53 37:46.4 Ivan Holroyd St Neots Riverside Runners MV40 222 37:44.3
54 37:52.3 Marcus Hawkins Ryston Runners Male Senior 57 37:52.3
55 37:57.1 Mark Garrett Norwich Road Runners MV40 998 37:50.6
56 37:57.3 Ryan Honeyman Male Senior 997 37:55.6
57 38:09.6 Jo Coates Saint Edmund Pacers Female Senior 944 38:07.7
58 38:15.3 Benjamin Collison West Norfolk AC Male Senior 236 38:13.3
59 38:19.1 Sian Khan Birchfield Harriers Female Senior 880 38:18.6
60 38:19.9 Lynton Battrick North Norfolk Beach Runners Male Senior 1738 38:17.6

61 38:20.8 Matthew Parker Derwent Runners (Derby) Male Senior 1801 38:18.1
62 38:32.2 Lawrence Wade Coltishall Jaguars RC Male Senior 1766 38:30.5
63 38:44.6 Shane Draper Fenland Running Club MV40 850 38:43.0
64 38:46.3 Chris Tye Ipswich Triathlon Club MV40 871 38:43.3
65 38:50.7 John Lawlor Sleaford Town Runners MV50 367 38:49.5
66 38:53.2 Melissa Neal March AC Female Senior 8 38:52.1
67 38:55.8 Pete Johnson Norfolk Gazelles AC MV50 992 38:54.0
68 39:00.3 Shaun Kavaney TEAM BODYWORKS – DOWNHAM MARKET LEISURE CENTRE Male Senior 234 38:41.4
69 39:03.3 Tom Bobbins Terrington Tigers FC Male Senior 1514 38:57.8
70 39:04.7 Marie French Ryston Runners Female Senior 4 39:02.4
71 39:09.3 Jason Mountain Wymondham AC Male Senior 491 39:05.4
72 39:09.4 Steven Rix Dereham Runners & AC Male Senior 1077 39:07.8
73 39:12.1 Stewart Robins Ryston Runners MV40 755 39:07.7
74 39:13.6 David Fenton Stowmarket Striders RC MV40 973 39:10.1
75 39:14.7 James Goddard Jolly Sailors running crew Brancaster Staithe Male Senior 775 39:03.0
76 39:19.4 Richard Hammond Fenland Running Club MV40 1176 39:16.6
77 39:22.1 Wendy King Chelmsford AC FV40 1649 39:17.4
78 39:23.1 Ken Addis MV40 1071 39:18.9
79 39:24.5 Charlie Parr Cambridge Triathlon Club Male Senior 773 39:17.2
80 39:31.3 Sharon Elder Aldershot Farnham & District FV40 1631 39:29.9
81 39:35.1 Joshua Holman Male Junior 1570 39:20.6
82 39:37.1 Matthew Parr-Burman Jolly Sailors running crew Brancaster Staithe MV40 802 39:32.4
83 39:39.5 Daniel Guppy Kings Lynn Triathlon Club Male Senior 1409 39:37.8
84 39:41.8 Malcolm De Silva MV50 734 39:39.8
85 39:44.9 Steven Bowerman Ryston Runners MV40 1319 39:40.5
86 39:46.9 Martin Fox Thompson & Morgan Male Senior 724 39:42.6
87 39:48.5 Stephen Manning MV40 612 39:46.2
88 39:48.9 Michael Howlett Ryston Runners Male Senior 1651 39:44.3
89 39:52.6 Ruth Jones Nene Valley Harriers Female Senior 808 39:49.3
90 39:55.7 Richard Flutter Harwich Runners MV40 744 39:54.2

91 39:56.5 David Bowker Fairlands Valley Spartans MV50 1328 39:53.4
92 40:01.4 Mark Bredin TEAM BODYWORKS – LYNNSPORT MV50 759 39:52.4
93 40:04.0 Steve Childerhouse Wymondham AC MV40 1767 39:54.1
94 40:07.8 Sze-Ming Cheung Coltishall Jaguars RC Male Senior 1410 40:01.5
95 40:10.4 David Burton Sleaford Striders AC MV40 741 40:06.4
96 40:13.2 Andrew Shelton Skegness Coasters MV40 1576 40:07.8
97 40:18.2 Stephen Church City Of Norwich AC MV50 1164 40:15.1
98 40:19.1 Rebecca Rowley Lincoln Wellington Athletic Club Female Senior 1358 40:17.9
99 40:28.0 Adam King Ely Runners Male Senior 1332 40:23.9
100 40:31.0 Lucy Chessor Ryston Runners Female Senior 1526 40:28.5

Full Results are Here

 

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.

Search


 KL Text Ads
Your Advert Here
Place your text-ad here at a very affordable cost!




Looking for something?

Visit Enjoy View Eat Sleep Info Contact

Maps
Places to Visit
Weather
Traffic
Trains
Buses
 
What's On
Regular Events
Entertainment

Picture Gallery
Picture Features
Panoramas
Videos
Southgates WebCam

Pubs & Bars
Restaurants
Cafes
Coffee Shops
Take Aways



Hotels
Guest Houses
B&B

Useful Info
Shops
Town Info
Local News
History
Haunted lynn
Property
Jobs

Contact
Advertise
Submit Event




Pyccкий яэык Polski Pûtōnghùa Lietuvių kalba Português